جستجوی مطالب سایت

درب سوپاپ و سایر متعلقات موتور خودرو

درب یا کاور سوپاپ ، بر روی سرسیلندر خودرو بسته می شود.

درب سوپاپ وظیفه دارد سوپاپ ها و اجزای دیگر موجود در سرسیلندر را که شامل بادامک ، میل بادامک و فنرهای سوپاپ می باشند را از آلودگی ها محافظت کرده و امکان روغن کاری دائم این اجزا را امکان پذیر می کند.

نصب درب سوپاپ موتور بر روی سرسیلندرخودرو

در شکل زیر یک نمونه درب سوپاپ را مشاهده می کنید.

valve cover 03

از آنجایی که سوپاپ ها و سایر اجزا داخل سرسیلندر روغن کاری می شوند ، جهت جلوگیری از نشت روغن از فضای بین درب سوپاپ و سرسیلندر ، بین این دو قطعه نیز واشر قرار می دهند و این واشر را واشر درب سوپاپ می نامند. شکل زیر ، یک نمونه واشر درب سوپاپ را مشاهده می کنید.

واشر درب سوپاپ خودرو یا ماشین

در شکل زیر نمونه دیگری از واشر درب سوپاپ به همراه سرسیلندر نشان داده شده است ، همانطور که می بینید ، شکل و اندازه درب سوپاپ ، دقیقا به شکل و اندازه سطح بالای سرسیلندر و البته سطح پایین درب سوپاپ وابسته می باشد.

valve cover 05

در شکل زیر موقعیت درب سوپاپ ( نقطه قرمز ) ، واشر درب سوپاپ ( نقطه آبی ) ، سرسیلندر ( نقطه سبز ) و واشر سرسیلندر ( نقطه زرد ) را نسبت به یکدیگر مشاهده می کنید.

موقعیت و محل نصب درب و واشر درب سوپاپ در موتورخودرو

در بعضی از خودروها ، بر روی درب سوپاپ ، محفظه پلاستیکی نیز نصب می کنند که قسمتی از موتور را می پوشاند. این محفظه ها به دلایل مختلف توسط خودروسازان استفاده می شوند. دلایلی مانند زیبایی موتور ، سهولت شستشو موتور و یا محافظت اجزای موتور در برابر آلودگی و گرمای کاپوت خودرو. در شکل زیر یک نمونه از این درپوش های موتور را مشاهده می کنید.

نقش و وظیفه کاور درب موتور خودرو

نکته : سایر اجزای ثابت موتور مانند قطعات مربوط به سوخت رسانی ، ورود هوا و خروج دود در همین وب سایت ، قسمت مربوط به خودشان مفصلا تشریح شده اند. برای آشنایی با آنها ، از منوی وب سایت ، به بخش مورد نظر وارد شوید.

برچسب هاtag

sixth ll

لیست کامل مطالب

بالا
پایین