valve cover 01

درب یا کاور سوپاپ ، بر روی سرسیلندر خودرو بسته می شود.

درب سوپاپ وظیفه دارد سوپاپ ها و اجزای دیگر موجود در سرسیلندر را که شامل بادامک ، میل بادامک و فنرهای سوپاپ می باشند را از آلودگی ها محافظت کرده و امکان روغن کاری دائم این اجزا را امکان پذیر می کند.

valve cover 02

در شکل زیر یک نمونه درب سوپاپ را مشاهده می کنید.

valve cover 03

از آنجایی که سوپاپ ها و سایر اجزا داخل سرسیلندر روغن کاری می شوند ، جهت جلوگیری از نشت روغن از فضای بین درب سوپاپ و سرسیلندر ، بین این دو قطعه نیز واشر قرار می دهند و این واشر را واشر درب سوپاپ می نامند. شکل زیر ، یک نمونه واشر درب سوپاپ را مشاهده می کنید.

valve cover 04

در شکل زیر نمونه دیگری از واشر درب سوپاپ به همراه سرسیلندر نشان داده شده است ، همانطور که می بینید ، شکل و اندازه درب سوپاپ ، دقیقا به شکل و اندازه سطح بالای سرسیلندر و البته سطح پایین درب سوپاپ وابسطه می باشد.

valve cover 05

در شکل زیر موقعیت درب سوپاپ ( نقطه قرمز ) ، واشر درب سوپاپ ( نقطه آبی ) ، سرسیلندر ( نقطه سبز ) و واشر سرسیلندر ( نقطه زرد ) را نسبت به یکدیگر مشاهده می کنید.

valve cover other 10

در بعضی از خودروها ، بر روی درب سوپاپ ، محفظه پلاستیکی نیز نصب می کنند که قسمتی از موتور را می پوشاند. این محفظه ها به دلایل مختلف توسط خودروسازان استفاده می شوند. دلایلی مانند زیبایی موتور ، سهولت شستشو موتور و یا محافظت اجزای موتور در برابر آلودگی و گرمای کاپوت خودرو. در شکل زیر یک نمونه از این درپوش های موتور را مشاهده می کنید.

valve cover 06

نکته : سایر اجزای ثابت موتور مانند قطعات مربوط به سوخت رسانی ، ورود هوا و خروج دود در همین وب سایت ، قسمت مربوط به خودشان مفصلا تشریح شده اند. برای آشنایی با آنها ، از منوی وب سایت ، به بخش مورد نظر وارد شوید.

بالا
پایین